WRECZENIE DYPLOMOW UZNANIA ZA WYBITNE ZASLUGI DLA PROMOCJI POLSKIEGO FILMU W SWIECIE W CZASIE GALI OTWARCIA 33. FESTIWALU FILMU POLSKIEGO W AMERYCE

Osmiu wybitnych promotorow polskiego filmu w swiecie otrzyma specjalne dyplomy uznania za znaczący wkład w promocje polskiego filmu w swiecie. Przyznane przez Society for Arts dyplomy zostaną wręczone przybyłym laureatom w czasie ceremonii otwarcia 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Wyroznieni zostali: Dr. Michal Friedrich, wspoltworca (wraz z Tomem Podlem) Festiwalu Filmu Polskiego w Seattle, od 1992 do 2009 r. prowadzący te impreze, organizujący retrospektywy, wystawy; Prof. Ewa Miernowska, zalozycielka PFF w Madison w 1991 r. do 2020 kierujaca festiwalem, który goscil wielu polskich filmowcow; Prof. Andrzej Myc, który od 1998 r. przez ponad 20 lat organizowal z zespolem wspolpracownikow PFF w Ann Arbor; Dr. Bozena Sobolewska, która w 1998 r. przejela i rozwinela FPP w Rochester, stworzony piec lat wcześniej przez Andrzeja Siwkiewicza i Dr. Ewe Hauser; Maria Staszkiewicz, kierujaca grupa organizatorow FFP w Pittsburghu od 2006 r., która zbudowala polski showcase w ramach Three Rivers Pittsburgh Film Festival; Prof. Malgorzata Stefanska, która w 2006 r. stworzyla PFF w Buffalo, a od 2016 r. wlaczyla jego artystyczna oferte do programu Buffalo Int’l Film Festival; Dr. Zbigniew Wojciechowski, który wraz z zona Grazyna stworzyl PFF w Houston w 1997 r., inspirując wiele inicjatyw filmowych związanych z polskim filmem w Teksasie; wreszcie, last but not least Zofa Schroten-Czerniejewicz, preznie dzialajaca w Holandii, która w 1992 r. zbudowala organizacje Scena Polska powolana do popularyzacji polskiego teatru, a od 1995 r. w kinach  na terenie całego kraju organizuje festiwale i przeglądy polskiego filmu z udzialem polskich aktorow i rezyserow.

Oskary, festiwalowe Grand Prix, dystrybucja kinowa – to wszystko nie spada z niebia – mowi Krzysztof Kamyszew, tworca PFFA i Prezes Society for Arts – Wieloletnia praca u podstaw, organizacja przegladow, stale przedstawianie tworcow i ich dziel po latach staran przynosi wymierne efekty: odbiorca nie tylko zaczyna lepiej rozumieć kontekst kulturowy czy poetykę danego artysty, ale chętniej dokonuje porownan i oglada nowe filmy zapoznanych wcześniej tworcow. To wlasnie ludzie, którzy na co dzień przez lata promują polskie kino w swiecie, stojąc anonimowo za kulisami, poswiecajac ogrom czasu i czesto angazujac własne srodki, zarazajac swoja pasja innych, to oni maja wymierny wkład w liczne sukcesy polskiego kina w ostatnim cwiercwieczu. I za naleza im się wielkie podziękowania.

Oprocz dyplomow laureaci otrzymają pamiątkowe filmowe miniatury graficzne autorstwa znakomitego polskiego artysty Artura Popka, którego projekty wielokrotnie stanowily oficjalne plakaty PFFA i wspolpracujacych z nim festiwali filmu polskiego w Ameryce Polnocnej.

The Society for Arts od lat przyznaje nagrody „Zlotej Ciupagi” za dokonania w promocji polskiego kina w Ameryce. Wśród laureatow tej nagrody sa m.in.  najlepsi amerykańscy krytycy filmowi Rogert Ebert, Michael Wilmington, tworcy i dyrektorzy festiwali filmowych Richard Pena, Piers Handling. Ron Henderson, znakomite postaci swiata filmu Martin Scorsese, Milos Stehlik, Ziggy  Kozlowski. Po raz pierwszy jednak znacząco zostaje wyrozniona grupa promotorow pochodzenia polskiego.

Gala otwarcia bedzie miala miejsce w kinie AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter & Central Ave., Skokie) w sobote, 6 listopada br. o godz. 8:00 wieczorem.

33. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest mozliwy dzieki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Star-Tech Glass Inc., Hoteli Hilton, Fundacji Kopernikowskiej, Sling, Society for Arts oraz licznych sponsorow indywidualnych i korporacyjnych.

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text. captcha txt