ZAKONCZYL SIĘ 32. FESTIWAL FILMU POLSKIEGO W AMERYCE. IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA ORAZ PORTRET PRZESZLOSCI 1920 Z GLOWNYMI NAGRODAMI.

19 grudnia br. oficjalnie zakonczyl się Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), który od 32 lat odbywa się w metropolii chicagowskiej. Festiwal jest największym cyklicznym przeglądem kina polskiego na swiecie poza Polska oraz najwieksza cykliczna polska impreza kulturalna poza Krajem. Licznym pokazom filmowym towarzysza wystawy, koncerty, specjalne spotkania z twórcami.

W tym roku ze względu na epidemie wirusa COVID 19 oraz związane z nia restrykcje, impreza miała charakter wyjątkowy. Po raz pierwszy odbywala się w formie hybrydowej: oprócz projekcji w kinach z ograniczona liczba widzow, większość filmow dostepna była poprzez streaming online. Ze względu na całkowite zamkniecie kin w trakcie trwania imprezy, zadecydowano o przedluzeniu jej trwania w formie online. Dzieki temu był to najdluzszy PFFA w swojej historii (rozpoczal się 7 listopada br.). Na niezwykla formule festiwalu i dlugosc trwania imprezy licznie zwracaly uwagę lokalne media. Kilka tysięcy widzow obejrzało blisko 70 filmow fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

Glowne nagrody „Zlote Zeby Kamery” przypadly filmowi Macieja Pieprzycy IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA w kategorii filmow fabularnych oraz filmowi Roberta Wichrowskiego PORTRET PRZESZLOSCI 1920 w kategorii filmow dokumentalnych. Nagrody Specjalne Jury zdobyly SWEAT Magnusa von Horna oraz OKRUCHY SMIERCI. BOLIMOW 1915 Ireneusza Skruczaja. Film SWEAT otrzymal także Nagrode Specjalna Krytykow Chicagowskich. Wsrod innych nagrodzonych filmow znalazły się JAK NAJDALEJ STAD Piotra Domalewskiego, dokumenty Jolanty Dylewskiej MAREK EDELMAN… I BYŁA MILOSC W GETCIE oraz WIELORYB Z LORINO Macieja Cuske. Na zamkniętym pokazie inauguracyjnym pokazano film Malgorzaty Szumowskiej SNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE, polskie zgłoszenie do Nagrody Amerykanskiej Akademii Filmowej w kategorii filmow zagranicznych. Festiwal zakonczyl specjalny pokaz filmu Romana Polanskiego SZPIEG I OFICER.

Znaczaca czescia tegorocznego programu były filmy młodych tworcow z najważniejszych szkol filmowych w Polsce – Lodzi, Warszawy i Katowic. Powszechnie podkreślano ich wysoki poziom artystyczny oraz rozleglosc zainteresowan debiutantow. Nagrodzono m.in. SUKIENKE Tadeusza Lysiaka. KTOS ZOSTANIE OSTATNI Kamila Krawczyckiego, dokument O CZYM SZUMIA BLOKI Rafala Waraczewskiego.

Jak powiedział w podsumowaniu tegorocznego festiwalu jego zalozyciel i nadal honorowy dyrektor Krzysztof Kamyszew: w tych bardzo dziwnych, wyjątkowo trudnych czasach udało się zorganizować impreze z dobrym programem artystycznym i calkiem przyzwoita frekwencja. Było to nasze jak dotad największe wyzwanie, z wielu wzgledow, ale udało się unieść to zadanie „z godnoscia”, pokazac wiele dobrych filmow, odkryc nazwiska nowych zdolnych filmowcow. Nigdy tez nie było tak tajemniczo, abyśmy nie mogli publikować tytulow filmow otwarcia i zamkniecia. Festiwal odbywal się pod haslem Contra Spem Spero i gleboko wierze, ze ten przyszly rok będzie powrotem do normalnej rzeczywistoisci, choć zapewne będzie ona inna niż dotychczas…

Glownymi sponsorami 32. PFFA byly Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Star-Tech Glass, Fundacja I.J. Roman, Fundacja Kopernikowska oraz Society for Arts.

Pelna lista nagrod

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text. captcha txt