POŻEGNALNE SEANSE FESTIWALU FILMU POLSKIEGO W AMERYCE
Po blisko 35 latach działalności Festiwal Filmu Polskiego w Amryce (PFFA) kończy swoją historię. Ta największa cykliczna polska impreza kulturalna na świecie poza Polska, a zarazem najobszerniejszy poza Polską program promocji polskiego kina powstała w Chicago po upadku komunizmu w Polsce założona przez Krzysztofa Kamyszewa z gronem współpracowników. W ramach programów festiwalu pokazano ponad 2000 filmów – fabularnych, dokumentalnych i animowanych, jak rownież goszczono blisko 800 artystów i ludzi polskiego kina działających na całym świecie.
PFFA przyczynił się do powstania wielu dorocznych polskich imprez filmowych w Ameryce Północnej, m.in. w Houston, Rochester, Seattle, Ann Arbor, Los Angeles , Pittsburghu i innych. PFFA organizował oraz współorganizował wiele kampanii oskarowych, poczynając od roku 1993.
Kilka lat później rozpczęła swoją działalność dystrybucyjno-produkcyjną gałąź festiwalu, Society Films, natychmiast odnosząc wielki sukces rozpowszechnianiem filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem” (pokazywany w 70 miastach Ameryki). Festiwal finansował też polską produkcję filmową i fundował stypendia dla polskich filmowców. Za swoją działalność otrzymał wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień.
„Nieoficjalnie zaczeliśmy premierowymi pokazami głośnych później filmów Krzysztofa Kieślowskiego „Krótki film o miłości”oraz „Krótki film o zabijaniu” – mówi założyciel festiwalu – Namówiliśmy do współpracy Centrum Filmowe Chicagowskiego Instytutu Sztuki, ale szybko musieliśmy dodać nowe kina ze względu na nadspodziewaną popularność imprezy. W pewnym momencie filmy pokazywano jednocześnie w sześciu kinach. Festiwal rozciągnął swoją aktywność na cały rok, organizując retrospektywy, Polską Wiosnę Filmową itp. Rokrocznie prezentowano od 50 do 70 tytułów. Festiwal miał grono stałych, wiernych sponsorów, którzy pozwalali nam na szeroką promocję imprezy: billboardy na autobusach i przy autostradach, reklamę telewizyjną i radiową.”
New York Times zaliczył festiwal do pięciu najważniejszych imprez promujących kino europejskie w Ameryce, zaś Chicago Tribune nazwało go „Chicago Success Story”. Do najlepszych festiwali w mieście zaliczyły PFFA magazyny New City oraz Chicago Reader.
„Wszystko ma swój czas. Zmienił się cały przemysł filmowy. Dzięki nowym technologiom dostęp do filmów jest niemal nieograniczony. Zmieniły się obyczaje widzów, którzy chętniej oglądają filmy w zaciszu swoich mieszkań. W końcu, w masie produkcji wszelkiego rodzaju Netfliksów, mocno podupadła jakość artystyczna filmów, Trudno zbudować program z filmów nakręconych tylko w Polsce. I w końcu, ciągłe borykanie się z funduszami i brak nowych kadr wyczerpały siły organizatorów. W miarę możliwości Society for Arts będzie organizowało okazjonalne pokazy wartościowych obrazów, ale z dużą doroczną imprezę kończymy, pięknie dziękując wszystkim którzy byli częścią tego ambitnego wydarzenia.”
Na zakończenie festiwal zaprasza na pożegnalne projekcje w Gallery Theatre trzech świetnych polskich filmów.
KOS
W sobotę, 23 listopada o godz. 19 odbędzie się dodatkowa projekcja filmu KOS w reż. P. Maślony, nagrodzonego główną nagrodą na festiwalu w Gdyni, ze znakomitymi rolami Jacka Braciaka, Roberta Więckiewicza i Agnieszki Grochowskiej. Ten pozbawiony martyrologii obraz zmagań Tadeusza Kościuszki ze swoim śmiertelnym wrogiem, rosyjskim rotmistrzem, zrealizowany nieco w konwencji westernu w stylu Peckinpacha, trzyma w napięciu do ostatniej minuty.
KULEJ, DWIE STRONY, MEDALU
W sobotę, 16 listopada o godz. 19:00 pokaz filmu KULEJ, DWIE STRONY, MEDALU w reż. X. Żuławskiego, opowieść o najsłynniejszym polskim pięściarzu, jego małżeństwie i otoczeniu, ze swietną rolą Andrzeja Chyry jako legendarnego trenera Feliks Stamma. Film właśnie wchodzi do kin w Polsce.
DOPPELGANGER. SOBOWTÓR
W niedzielę, 17 listopada o godz. 15:00 & 17:30 seanse szpiegowskiego thrillera psychologicznego DOPPELGANGER. SOBOWTÓR w reż. J. Holoubka z Jakubem Gierszałem w roli głównej. Film zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Gdyni.
SIMONA KOSSAK
W niedzielę, 24 listopada o godz. 15:00 seans dramatu biograficznego w reżyserii i według scenariusza Adriana Panka, ze znakomitą rolą Sandry Drzymalskiej, wcielającej sie w naukowca i ekolożkę Simonę Kossak. W filmie wystepują również Jakub Gierszał oraz Agata Kulesza.
Kino Gallery Theatre mieści się przy 1112 N. Milwaukee Ave., jedną przecznicę od trójkąta Ashland/Division/Milwaukee.