DZIEN JAZZOWY na 34. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce!
do wtorku, 22 listopada 2022

34. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), najobszerniejszego przegladu filmu polskiego i najwiekszej cyklicznej polskiej imprezy kulturalnej poza Polska, odbywa sie w tym roku w czterech glownych kinach metropolii chicagowskiej do 22 listopada.

W najblizszy wtorek, 15 listopada beda pokazane w Kinie Galeryjnym (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) dwa znakomite dokumenty na tematy jazzowe. Jazz jednak jest w nich takze pretekstem do pokazania historii Polski pod rzadami komunistycznymi.

Pierwszy z filmow, ktorego projekcja jest zaplanowana na godz. 19:00 to film w rez. Roberta Kaczmarka ZBIGNIEW SEIFERT. PRZERWANA PODROZ.
Zmarł, mając niespełna 33 lata, u szczytu swoich muzycznych możliwości, na początku światowej kariery. Jego imię nosi dziś międzynarodowy konkurs młodych skrzypków jazzowych. Był także postacią świetlistą, która wpłynęła na życie wielu ludzi. Urodzonego w Krakowie wirtuoza wspominają dziś zarówno jego najbliżsi, jak i znakomitości jazzu, nie tylko z Polski. Wzbogacają ten portret unikalne archiwalia z czasów PRL, również zza żelaznej kurtyny, zaś animacje wyrażają specyfikę muzyki Seiferta oraz jej ewolucję.

Po projekcji rezyser odpowie na pytania publicznosci.

Drugi film, NA ZAWSZE MELOMANI w rez. Rafala Mierzejewskiego rozpocznie sie o 21:00. Film przedstawi rezyser oraz producenci Igor i Anita Mertyn, ktorzy wezma udzial w dyskusji po filmie.

Łódzko-krakowski zespół Melomani był pierwszym zespołem jazzowym w Polsce, powstał na przełomie 1949 i 1950 roku. Tworzyli go Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda, Antoni Studziński i Alojzy Thomysa. Niezwykła podróż w czasie, do genezy polskiego jazzu w latach 1948 – 1960: od muzyki zakazanej przez władze PRL, po pierwsze ogólnopolskie festiwale – Jazzowy w Sopocie i Jazz Jamboree w Krakowie. Bogate materiały archiwalne połączone są ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: „Idona” Wojciechowskiego, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, czy Przemka Dyakowskiego.

Pokazy festiwalowe maja miejsce w kinach AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave., Chicago), AMC Rosemont 12 (9701 N. Bryn Mawr Ave., Rosemont) oraz AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie). Te idealnie polozone kina, wyposazone w projektory najnowszej generacji, oferuja bezplatny lub znizkowy parking. Oprocz kin AMC regularne projekcje festiwalowe odbywaja sie w Kinie Galeryjnym; kino dysponuje najwyzszej jakosci sprzetem cyfrowym, luksusowymi fotelami i nowoczesnym systemem dzwiekowym. Kino posiada niewielki bezplatny parking.

Wyselekcjonowane filmy sa rowniez dostepne w streamingu online.

Szczegolnie popularny wsrod festiwalowej publicznosci karnet na 7 wybranych filmow w kinach kosztuje $ 88.00 i jest do dostepny TUTAJ. Przy zakupie karnetu mozna znacznie zaoszczedzic w porownaniu z zakupem pojedynczych biletow. Posiadacze karnetu otrzymuja bezplatnie katalog imprezy. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamkniecia oraz pokazow specjalnych.

Po szczegolowe informacje nalezy kontaktowac sie z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a takze odwiedzajac oficjalna strone festiwalu: www.pffamerica.com.

34. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest organizowany przez The Society for Arts, organizacje niedochodowa 501 (c) (3). Glownym sponsorem jest Startech Glass.

Wszelkie donacje na Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce podlegaja odpisom podatkowym.

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text. captcha txt