Dzisiaj, polecamy THE DIVINE PLAN (BOSKI PLAN) w reż. Roberta Orlando, niezwykle interesujący dokument, którego reżyser będzie obecny na projekcji i weźmie udział w dyskusji po filmie moderowanej przez Prof. Chrisa Świdera. Film jest w jęz. angielskim, bez polskich napisów. Projekcja jest w Copernicus Center o godz. 19:00.

Prezydent i Papież: mało prawdopodobna para, która łączy głęboką wiarę z polityczną przenikliwością i oraz wspólny wstręt do zła komunizmu Radzieckiego… Jan Paweł II, Ronald Reagan i dramatyczny koniec zimnej wojny pozostaje najmniej znaną historią XX wieku. Ta historia obejmuje dwie próby zabójstwa, intrygi KGB, CIA i końcowy akt obalenia Imperium Radzieckiego.

Jutro, również w Copernicus Center o 19:00, inny świetny pełnometrażowy dokument PRZYPADEK JOHANNY LANGEFEL w reż. Władysława Jurkowa i Geburg Rhode-Dahl,  historia, którą tylko życie może napisać…

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie. Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę.

We czwartek, 14.11 o 19:30 PM. in AMC Village Crossing 18 SŁODKI KONIEC DNIA, kolejny interesujący film Jacka Borcucha (Wszystko co kocham) z Kasią Smutniak oraz Krystyną Jandą, która otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na ostatnim festiwalu w Sundnace.

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje ona wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

A w weekend, SOLID GOLD, thriller uznanego twórcy Jacka Bromskiego (Zabij mnie, glino, Sztuka kochania, U Pana Boga w ogródku – “Złote Zęby” PFFA w 1998), najbardziej kontrowersyjny polski film roku mimo, że nie miał jeszcze swojej premiery kinowej (odkladano ją kilkukrotnie). Pokaz filmu w AMC Village Crossing 18  17.11 o godz. 17:30.

Film Jacka Bromskiego to thriller polityczny nawiązujący do afery Amber Gold. Historia opowiada o śledztwie prowadzonym przez wysokiego oficera CBŚ, Nowickiego razem z wybraną przez niego grupą policjantów. Zespół ma za zadanie rozpracować przestępców budujących piramidy finansowe o ogromnym zasięgu. Wszystkie poszlaki wskazują na nieuczciwego biznesmena Kaweckiego, który dzięki politycznym znajomościom, może prowadzić nielegalny interes.

Także, KURIER w reż. Władysława Pasikowskiego (Psy, Jack Strong), oparty na fascynującej historii życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Idealne kino rodzinne.  Odbędą się dwa pokazy filmu: jeden w Copernicus Center 16.11 o 18:00, a drugi w AMC Village Crossing 18 w niedzielę, 17.11 o godz. 15:00.

Historia misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, odbywającej się w przededniu wybuchu powstania warszawskiego. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z czasu, kiedy jako kurier i emisariusz naczelnego wodza i komendanta głównego Armii Krajowej „Jan Nowak” podróżował na Zachód i z powrotem z tajnymi misjami. W filmie dostaje zadanie przedostania się do Warszawy, aby przekazać kluczową dla losów powojennej Polski informację o braku alianckiego wsparcia na wypadek powstania w stolicy. Z dnia na dzień wyrusza z Londynu, porzucając jednocześnie szansę na miłość, aby z narażeniem życia przedostać się do okupowanej Polski i zapobiec wybuchowi powstania, które według niego jest skazane na klęskę. Po dotarciu do ojczyzny, ścigając się z czasem i śledzącymi każdy jego krok Niemcami, musi za wszelką cenę dotrzeć do Komendy Głównej AK, zanim ta wyda rozkaz rozpoczęcia otwartej walki. Stawką jest wolność lub zniewolenie Polski.

Bilety można nabywać na stronie internetowej www.pffamerica.com oraz telefonicznie pod numerem 773-486-9612.

Kino AMC Village Crossing 18 mieści się przy 7000 N. Carpenter Ave. (przy Touhy & Central Ave.). Kino Copernicus Center znajduje się przy 5216 W. Lawrence Ave. (przy autostradzie I-90). Oba kina posiadają obszerny bezpłatny parking.Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce odbedzie sie od 9 do 24 listopada br. w trzech głównych lokalizacjach. W programie znajdzie sią ponad 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Festiwal dedykowany jest Milosowi Stehlikowi, przedwcześnie zmarłemu w tym roku wybitnemu promotorowi kina wschodnioeuropejskiego w Ameryce, wielkiemu przyjacielowi polskiego filmu.

Pełen rozkład projekcji festiwalu można znaleźć na stronie www.pffamerica.com Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem 773-486-9612.

Głóownymi sponsorami 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce sa: Senat RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Star-Tech Glass, Fundacja Kopernikowska oraz Society for Arts.

Additional info can be obtained and tickets can be purchased and a full PFFA schedule can be found @  www.pffamerica.com  and by phone @ 773-486-9612.

Major 31. PFFA sponsors are:  Senate of the Republic of Poland, Ministry of Foreign Affairs of Poland, Polish Film Institute, Star-Tech Glass, Copernicus Foundation and Society for Arts.

Main media sponsors are:  Polskie Radio 1030 AM &104.7 FM., iTVN, Onet, Dziennik Zwiazkowy oraz Monitor.

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text. captcha txt